Çocuklarda ortodonti tedavisi 6-7 yaşlarında başlanabilir. Çocuklarda ortodonti, günümüzde her aileyi önemli ölçüde ilgilendiren bir alandır. Çocuklarda erken yaş, ortodonti tedavisi için çok iyi fırsatlar yaratır.

Çocukların yaklaşık% 5-10’unun tedavi gerektirmesine rağmen ortodontik olarak 7 yaş civarında değerlendirilmesi gerekir.

Günümüz modern ortodonti bilimi anlayışı içinde ortalama 7 yaşlarında çocukların sizce problemi olsun ya da olmasın ortodontik tedavi açısından bir ortodonti uzmanınca muayene edilmesi önerilir ve tavsiye edilir.  Bu yaşlarda birinci daimi azı dişler (6 yaş dişleri) ve daimi kesici dişler genellikle gelmiştir ve çapraşıklıklar, ters kapanış olguları, yer darlığı ve diğer problemler değerlendirilebilir.

Ortodontik tedaviler faz 1 ve faz 2 olarak iki ana gruba ayırılabilir. Faz 1 ortodontik tedaviler genelde karışık dişlenme döneminde (süt ve daimi dişlerin ağızda beraber bulunduğu dönem) yapılan ortodontik tedavilerdir. Faz 2 dönemi ise artık ağız da hiç süt dişinin bulunmadığı tüm daimi dişlerin yerini aldığı dönemde yapılan ortodontik tedavileri kapsar.

Faz 1 ortodontik tedaviler sınırıdır. Eğer bu yaştaki çocukta çok acil müdahale edilmesi gereken bir durum yoksa ortodonti uzmanları hastaları daimi dişlenme dönemlerinde tedavi etmek isterler. Çünkü ortodontik tedaviler tüm daimi dişler uygun bir şekilde yerini alınca ortalana 12-13 yaşlarında nihayetlenecek erken başlayan tedaviler de hastayı ve dolayısıyla ailesini olumsuz etkileyecek sıkıntıya sokabilecektir.

Faz 1 ortodontik tedaviler arasında alt ve üst çenenin şiddetli uyumsuzlukları, tek dişi ya daha fazla dişi ilgilendiren ön ve arka bölgedeki ters kapanışlar, çok şiddetli yer darlıkları, parmak emme vb. kötü alışkanlıklar sayılabilir.

Ne yazık ki hiçbir fikri olmasa dahi bazen sonuçlarını bilmeyerek bazen de bilerek başka nedenlerle bu işi iyice öğrenmeden bazı  hekimlerin  ortodontik tedavi uyguladıklarını, son zamanlarda çocukların hiç gereği yokken bu yaşlarda genelde takıp çıkarılan apareylerle tedaviye tabi tutulduğunu sıklıkla görüyoruz o yüzden eğer şüpheniz varsa nerede yaşarsanız yaşayın  Ankara, Polatlı, Temelli, Kırıkkale ortodonti uzmanı tavsiye alın. Ya da üniversite ve devlet hastanelerinin ortodonti bölümlerine başvurun.

Eğer doğru endikasyon koyulur ise erken tedavi sayesinde ortodontist çene gelişimi ve diş sürmesine rehberlik edebilir. Erken tedavi ile aynı zamanda alt ve üst diş arklarının genişliği, daimi dişler için yer kazanma, ileri de ortodontik tedavi amaçlı daimi diş çekiminden kaçınma, parmak emme, anormal yutkunma ve konuşma problemleri çok daha iyi değerlendirilip tedavi edilebilir.

Faz 2 tedavi ise çene darlığı, çapraşıklık, açık kapanış dediğimiz dişlerin kapanmaması, yer darlığı , diş dönüklükleri v.b bir çok nedenle uygulanabilir.

Burada  yeri gelmişken erken yaşta ortodontik tedavilerde spontan iyileşme sağlayan bana göre doğru bir endikasyonla ve iyi bir strateji ile hastaları ciddi faz 2 ortodontik tedavilerden kurtaracak olan seri çekimden Mc Namaradan çeviri yaparak bahsetmek istiyorum. Ankara da ben ve bir çok ortodonti uzmanı bu tedaviyi uygulamakta ve ortodontik tedavileri kolaylaştırması açısından hastalarına tavsiye etmektedir.

Çocuğunuzun ortodontik diş tedavisinde geç kalmayın

Çocuklarda ortodonti tedavisi 6-7 yaşlarında başlayabilir. Bu yaşlarda dişler hala gelişmekte olup çene hala büyümektedir. Bu da çapraşıklık gibi durumlara daha kolay müdahale edilebilmesini sağlar.

Çocuklarda Erken yaşta tedavinin her ortondonti problemine uygun olmadığını belirtmek önem taşır; fakat bazı durumlarda yardımcı olabilir.

Çocuklarda ortodonti tedavisinde erken müdahale, çocukların çenesinin hala gelişmekte olmasından faydalanır. Erken tedavi diş arkı ve çenenin doğru pozisyonda olmadığı durumlarda yararlıdır. Fonksiyonel gereçler bu durumları iyileştirme ya da düzeltme konusunda yardımcı olabilir. Genellikle ileride daha fazla tedavi gerekse bile, tedavinin süresi daha kısa ve içeriği daha az olur.

Çocukların kullandıkları diş telleri son yıllarda çok fazla gelişim göstermiştir. Teknoloji, diş tellerini daha rahat ve daha cazip kılmakta yardımcı olmuştur.

Tedavi planları kişiye göre şekil almakla beraber, hastalar kendi ihtiyaçlarına göre genellikle bir ila üç yıl boyunca tek takmaktadırlar. Diş telleri çıkarıldıktan sonra, genellikle damak takılarak dişlerin yeni konumlarını korumaları sağlanır. Ortodontik tedavide belli bir seviyede rahatsızlık meydana gelebilse de, günümüzde diş telleri hiç olmadığı kadar rahat hale gelmiştir.

Çocuklarda ortodonti tedavi planları kişiye göre şekil almakla beraber, hastalar kendi ihtiyaçlarına göre genellikle bir ila üç yıl boyunca tek takmaktadırlar. Diş telleri çıkarıldıktan sonra, genellikle damak takılarak dişlerin yeni konumlarını korumaları sağlanır. Ortodontik tedavide belli bir seviyede rahatsızlık meydana gelebilse de, günümüzde diş telleri hiç olmadığı kadar rahat hale gelmiştir.

Çocuğunuzun ilk Ortodontik kontrolü

Çoğu ebeveyn aynı fıkirdedir: çocuğunuzun yüzünde büyük, sıcak bir gülümsemenin görünmesi bir anne veya baba olmanın en memnun edici taraflarından biridir. Fakat bu gülümsemeyi sağlıklı ve parlak tutmak, erken önemde başlayan iyi bir dental bakım ve hastayı, hastanın ailesini, aile diş hekimini, ortodontisti ve diğer dental uzmanları içeren bir takım çalışması gerektirir.

Türk Diş Hekimleri Birliği çocuğun ilk doğum gününde, süt dişleri sürerken, aile dişhekimi ziyaretini önerir. Diş hekiminiz çocuğunuzu erken dönemde kontrol ederek di’şlerin ve çenelerin nasıl geliştiğini görür ve çocuğunuz büyürken oluşabilecek değişiklikleri farketmenizi sağlar.

Erken çocukluk dönemi, yaşam boyu iyi bir dental alışkanlığın temelini kurmak için mükemmel bir zamandır. Fakat dental sağlık dişlerin ve dişetlerinin sağlığından daha büyük bir önem taşır. Yaşam boyu sürecek güzel bir gülümseme elde etmek için çocuğunuzun düzenli sıralanmış dişlere ve düzgün bir çene yapısına, başka bir değişle sağlıklı bir kapanışa ihtiyacı vardır.

Tüm çocuklar 7 yaşını tamamlamadan ortodontik kontrolden geçmelidir

Çoğu insan için ortodonti denince ergenlik dönemindeki çocuklar akla gelir. Gerçekten de çoğu ortodontik tedavi 9-14 yaş grubunda başlar, bununla bereber 7 yaşla beraber çoğu çocuk daimi ve süt dişlerine sahip olur. Ortodontistler çene gelişimi ile ve süren daimi dişlerle ilgili gizli kalmış bazı problemleri farkedebilir. Bu önemlidir, çünkü erken farkedildiği zaman bazı ortodontik problemleri çözmek daha kolaydır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here