Damaklık, ortodontik tedavilerde yardımcı aparey olarak kullanılmaktadır. Sabit ve çıkarılabilir olarak tasarlanan damaklıklar, damak darlığı ya da dişlerin üst üste binmesi durumunda damağı genişletmek için kullanılır. Dişlerin iş tarafına, yani üst damağa yerleştirilen damaklıklar, hekimin öngördüğü süre zarfında kullanılır. Genellikle 2 – 3 aylık kontrollerle dişlerdeki gelişme gözlenerek damaklığın kullanım süresi ve tedavinin akışı üzerinde karar verilir. Diş teli kullanılmadan önce ya da kullanılırken uygulanabilen damaklıklar genellikle gece takılır. Diş teli tedavisinden daha iyi sonuç alınması için düzenli takılması önerilir.

Damaklık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muayene

İlk muayene ile kişinin ortodontik bozukluklarının tespiti, her kişinin iç ağız yapısına göre damaklık tasarımı.

Tadavi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için damaklığın takılması, kişiye kullanım ve bakım şartlarının iletilmesi.

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, değerlendirme ve tedavi süreci hakkında bilgilendirme.

 

 

 

Damaklık Kullanmanın Avantajları

Damaklık da diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kişiye özel olarak tasarlanır. Özellikle küçük yaşlarda uygulanan damaklık tedavisi, dişlerin daha kolay istenen şekline kavuşmasını sağlar. Ortodonti tedavi sürecine hızlı ve olumlu yönde katkı sağlayan damaklık kullanımı ayrıca:

  • Hızlı şekilde sonuca ulaşmanızı sağlar.
  • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
  • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
  • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklıdır.
  • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
  • Ekonomiktir ve kullanımı rahattır.

Tedavisinden daha hızlı sonuç almak isteyenlerin doktor önerileriyle damaklık kullanması büyük avantaj sağlıyor.

Damaklık Kullanımının Dezavantajları

Damaklık takmak diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi birkaç dezavantaj barındırmaktadır. İlk takıldığında hafif ağrı durumu görülmesinin dışında konuşma zorluğu da yaşatmaktadır. Aynı zamanda tükürük salgısını çoğalttığı için yutkunmada zorluk görülebilir. Bunun dışında herhangi bir alerjik ya da deformasyon sıkıntısı çekilmemektedir. Sert ve katı yiyecek tüketilmesini sınırlaması, asitli ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmayı gerektirmesi nedeniyle de dezavantaj yaratabilir. Uyurken kullanıldığında bu sıkıntılar en aza indirilir.

Damaklık Tedavisi Sık Sorulan Sorular

Damaklık tedavisi pahalı mıdır?

Damaklık tedavisi diğer tedavi yöntemlerine göre daha ekonomiktir. Diş teli tedavisini destekleyici bir yöntem olduğu için hekiminizin uygun gördüğü şekilde uygulanacaktır. İlk muayenede hekiminiz tedavi ücretleri hakkında sizi bilgilendirecektir.

Damaklık kırılır ya da kaybolursa ne yapılmalıdır?

Damaklığınızın kırılması ya da kaybolması durumunda vakit kaybetmeden ortodonti uzmanınıza başvurmanız gerekir. Tedavi ile sağlanan değişikliğin korunabilmesi için mutlaka yeni damaklığın yapılması gerekir. Yoksa çeneniz eski durumuna geri dönebilir.

Damaklık tedavisi ne kadar sürer?

Damaklık ve damaklık tipi apareylerin kullanım süresi 6 – 8 ay arasıdır. Düzenli kullanıldığında 6 ya da 8 ayda düzelme elde edilecektir. Elde edilen düzelmenin korunması için 6 ay boyunca aparey geceleri kullanılmalıdır.

Yemek yerken aparey kullanılabilir mi?

Damaklıklar doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermediyse yemekler ve diş fırçalama haricinde sürekli kullanılabilir. Ancak sert ve yapışkan yiyecekler ile asitli içeceklerden uzak durmanız sağlıklı olacaktır.

Damaklık nasıl temizlenir?

Damaklıklar su ve diş fırçası yardımı ile temizlenmelidir. Macun ya da sabun kullanmaya gerek yoktur. Ayrıca düzenli diş temizliğine ve dişlerin arasında yiyecek artıkları kalmamasına dikkat edilmelidir.

Hızlı ve Ekonomik

Diş teli tedavinizi destekleyecek, hızlı sonuç almanızı sağlayacak, bütçeniz için en hesaplı ortodonti tedavi yöntemi olan damaklık ile sağlıkla ve güvenle gülümseyeceksiniz.

Dayanıklı ve Rahat

Ağızda herhangi bir deformasyona ve alerji oluşumuna izin vermeyen, rahatça kullanabileceğiniz damaklık ile mükemmel gülüşlere en hızlı şekilde ulaşacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here