Porselen diş telleri ya da bir diğer adıyla estetik diş teli, metal diş teline göre daha az görünür olan, ortodontik tedavi çeşididir. Özellikle yetişkinler ve estetik kaygısı olanlar, diş tellerinin iş ve sosyal hayatlarına etki etmesini istemeyenler tarafından tercih edilmektedir. Seramik braket (diş teli) ve diş renginde braket (diş teli) olarak da bilinen porselen diş telleri geleneksel diş tellerinin aksine cama benzeyen bileşik bir maddeden yapılmış olup tedavi boyunca göze batmayan bir görüntü sağlarlar. Metal braketlere göre daha hassas olduklarından bakımları özenle ve hassasiyetle yapılmalıdır.

Porselen Diş Teli Kimlere Uygulanır?

 • Alt üst diş kavislerinin anormallikleri olan kişilere
 • Dengesiz yüz ve çene yapısı olan kişilere
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonu bozukluğu olanlara
 • Önde konumlanmış dişleri olanlara
 • Diş kayıpları ve kırılmaları olanlara
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara
 • Estetik ve görünüm kaygısı olan kişilere uygulanır.

Porselen Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişiye Özel Teller

İlk muayene ile kişinin ortodontik bozukluklarının tespiti, her kişinin iç ağız yapısına göre porselen tel tasarımı.

Porselen Diş Teli Tedavisi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için dişlerin ön kısmına tasarımı tamamlanan porselen tellerin takılması.

Porselen Diş Teli Kontrolleri

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, tellerin bakımı ve tedavi süreci hakkında bilgilendirme.

Neden Porselen Diş Telini Seçmelisiniz?

Ortodontik tedaviler son yıllarda görünümüne önem verenlerin tercih ettiği estetik diş uygulamalarından biri haline gelmiştir. Eğer sizin için de imajınız ve görüntünüz önemliyse ve klasik metal tellerin görünümünden rahatsız oluyorsanız porselen yani estetik diş teli olan porselen telleri ya da safir diş tellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca mesleğiniz gereği sürekli insanların karşısında olmak zorundaysanız porselen diş teli sizin için ideal çözüm olacaktır.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları ile insanlarla bire bir iletişim kurulan mesleklerde çalışanların da porselen diş tellerini tercih etmesi yerinde bir seçim olacaktır.

Estetik (Porselen) Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Porselen diş telleri de diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kişiye özel olarak tasarlanır. Dişe takıldığında metal tellere oranla daha az fark edilen yapısı ve estetik olması nedeniyle tercih edilen safir diş telleri ile porselen tellerin avantajları:

 • Metal diş telleri ile tedavi süresi açısından arasında çok fark yoktur.
 • Porselen diş telleri en az metal braketler kadar güçlüdür.
 • Metal braketlerden daha büyük olsalar da diş rengine yakın oldukları için sıklıkla fark edilmezler.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklı olan tellerdir.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.

Dış görünümüne önem veren ve ileri yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalarımız için porselen diş telleri en doğru seçim olacaktır.

Estetik Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Her diş teli tedavisinde olduğu gibi porselen(estetik) diş teli tekniğinde de birkaç dezavantaj vardır. Bunların en başında metal tellere oranla daha yavaş sonuç vermesi gelir. Ancak bu yavaşlık 1 – 2 ay gecikmeden ibarettir. Bu durumun nedeni ise porselenlerin dişe metalden daha çok sürtünmesi ve diş hareketini yavaşlatmasıdır. Aynı zamanda tedavi sonuna kadar çıkarılamaması, 1 – 2 sene süresince ağızda kalması nedeniyle de sıkıntılı durumlara neden olabilir. Safir diş telleri ve porselen teller, sert ve katı yiyecek tüketilmesini sınırlaması, asitli ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmayı gerektirmesi nedeniyle de dezavantaj yaratabilir.

Porselen diş teli mi metal diş teli mi?

Diş teli taktırmak isteyenler için hekimleri tarafından sunulan seçeneklerden olan porselen ve metal teller arasından tercih yaparken öncelikli olarak tellerinizin fark edilmesinin sizin için sorun olup olmayacağını değerlendirmelisiniz. Eğer metal tel seçerseniz telleriniz daha çok fark edilecektir. Ayrıca metal teller şeffaf tellere göre daha dayanıklıdır ve hızlı sonuç vermektedir. Metal teller ekonomik olduğu için bütçenize yük olmayabilir. Seçiminizi hekiminizle birlikte yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Estetik diş teli tedavisi pahalı mıdır?

Porselen diş teli tedavisi diğer metal diş teli yöntemlerine göre daha pahalıdır. Diş tellerinin özel porselen tekniği ile yapılmasının dışında tedavinin kapsamı ve süresi, kullanılacak diğer ekipmanlar tedavinin ücretini belirlemektedir. İlk muayenede hekiminiz tedavi ücretleri hakkında sizi bilgilendirecektir.

Porselen diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Porselen diş teli tedavisi, metal diş teli tedavisine oranla daha uzun sürer. Bu uzunluk birkaç aylık bir süreç olduğu için hastalar için sıkıntı olmayacaktır. 1 – 2,5 senede sonuçlanan porselen tel tedavisi ile kişi beklediği görüntüye kavuşacaktır. Ancak yine de tedavi programı kişiye özel planlanacağı için en doğru süreyi hekiminiz verecektir.

Estetik diş teli nasıl temizlenir?

Porselen diş teli temizliği metal tellere göre daha zordur. Hassas olan safir diş telleri temizlenirken doktor önerilerine uymanız önemlidir. Düzenli diş temizliğine ve dişlerin arasında yiyecek artıkları kalmamasına dikkat edilmelidir.

Porselen tel diş teli acıtır mı?

Porselen tel diş telleri takıldığında diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi ilk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Bu süre sonunda ağzınız ve dişleriniz tellere adapte olacağı için herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ayrıca dişlerinizin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerin hassaslaşması ortaya çıkabilir. Bu durum da geçicidir.

Dikkat Çekmeyen Porselen Diş Telleri

Metal diş tellerine oranla daha az fark edilen, estetik kaygınız olmadan rahatça kullanabileceğiniz, diş telleri ile sağlıkla ve güvenle gülümseyeceksiniz.

Porselen Diş Telleri ile Doğal Gülüşler

Kişiye özel tasarımlarla çene ve ağız yapısına uyumlu, alerji ve deformasyon oluşumuna izin vermeyen porselen diş telleri ile mükemmel sonuca ulaşacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here