Klasik diş teli tedavisinde kullanılan yöntemlere alternatif olarak geliştirilen şeffaf plak uygulamaları, diş ve çene yapınız uygunsa hekiminiz tarafından kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan dişlikler, ısıyla şekillendirilmiş özel malzemelerden yapılır. Şeffaf diş teli olarak da bilinen tedavi, özellikle yoğun iş ve okul hayatı olan, sürekli göz önünde olması gereken kişiler için tavsiye edilmektedir. Belirli aralıklarda değiştirebileceğiniz bu şeffaf plaklar ortodonti tedavinizde size büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 • Her türlü diş bozukluğu ve yamukluğu olan kişilere
 • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere
 • Dişleri arasında çok büyük boşluk bulunmayanlara
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara
 • Çene konumu bozuk olmayan kişilere
 • Estetik kaygısı olan kişilere
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf Plak Diş Teli Muayenesi

Bilgisayarlı tomografi ile kişinin diş görüntüsünün alınması ve diş hareketlerinin bilgisayar destekli tasarım ile tahmini.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için şeffaf düzelticilerin tasarımı ve kişinin şeffaf plaklarını kullanmaya başlaması.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisi Kontrolleri

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, şeffaf plak tellerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti.

Neden Şeffaf Plak Tedavisini Seçmelisiniz?

Şeffaf plaklar son yılların en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biri haline geldi. Doktoru tarafından kişiye özel tasarlanan, kullanım kolaylığı tanıyan ve karşıdan bakıldığında görünmeyen şeffaf teller, görüntüsüne önem veren kişilerin bir numaralı tercihidir. Eğer siz de klasik tellerin görüntüsünden rahatsız oluyorsanız, iş ve sosyal hayatınız gereği insanlar ile sık sık iletişim halinde oluyorsanız şeffaf plak diş tellerini tercih edebilirsiniz.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları için de şeffaf diş telleri avantajlı olacaktır. Dilediğiniz an diş plağı kullanmanın rahatlığını yaşamak, görünümünüzden ödün vermemeniz için şeffaf plaklar tam size göre!

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plaklar genellikle diş teli tedavisi için vakti olmayan ya da görünümüne dikkat eden kişiler tarafından tercih edilse de sunduğu avantajlarla her yaştan hastaya hitap etmektedir. Şeffaf plaklar sayesinde:

 • Doktor koltuğunda geçirilen süre daha azdır.
 • Geleneksel diş tellerinden daha az muayene gerektirir.
 • Ağız hijyeninizi daha rahat sağlarsınız.
 • Geleneksel diş tellerinin aksine şeffaf düzelticilerinizi yemek yerken çıkarabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman çıkarabilir, istediğiniz zaman takabilirsiniz.
 • İnce olan yapısı sayesinde ağzınız yorulmaz.

Gece kullanımı için de ideal olan şeffaf plaklar, klasik teller gibi sabit olmadığı için tedavi olduğunuzu bile anlamadan dişlerinizin düzelmesini sağlayacaktır.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Şeffaf plakların en büyük dezavantajı klasik diş tellerinde olduğu gibi hızlı bir tedavi sunmamasıdır. Tedavi sırasında büyük bir rahatlık avantajı olsa da kullanılan yöntem, klasik diş teli tedavisine göre tedavi süresini biraz daha uzatır. Sabit diş telleri ile bir sene sürecek olan bir ortodonti tedavisi, şeffaf plak ile 1,5 – 2 sene kadar bir süre alabilir.

Şeffaf plakların istenildiği zaman çıkarılması tedaviyi etkilerken hızlı bir sonuç alınması için günde 18 – 20 saat kullanılmaları gerekmektedir. Tedavi süresi dışında şeffaf plakların kişiye herhangi bir zararı ve etkisi bulunmamaktadır.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavi Ücretleri

Şeffaf plak diş teli tedavisi kişiye özel olarak tasarlanıp geliştirildiği, plak tasarımının farklı olduğu ve daha uzun süren bir tedavi olduğu için klasik ortodonti tedavisine göre daha pahalıdır. Tedavinin süresi, kişinin diş ve çene yapısı da şeffaf plak tedavi ücretlerini etkileyecektir. Hekiminizle yapacağınız ilk görüşmede tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavi Süresi

Şeffaf plak diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre birkaç ay daha uzundur. Kişinin diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre süre değişebilir. Şeffaf plak tedavi kişiye özel planlanacağı için en doğru süreyi hekiminiz verecektir.

Şeffaf Plak Diş Teli ile Nasıl Yemek Yenilebilinir?

Klasik diş teli taktırdığınızda yeme ve içmede bazı kısıtlamalar ile karşılaşırsınız. Ayrıca sert yiyecekleri direkt ısıramaz ve kıramazsınız. Yapışkan gıdaları da tüketemezsiniz. Ancak şeffaf plaklar ile yeme içme konusunda herhangi bir şekilde kısıtlanmazsınız. Şeffaf plaklarınızı çıkardığınızda dilediğiniz yiyeceği tüketebilirsiniz. Diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekecek elbette.

Şeffaf Plak Diş Telini Unutursam Ne Olur ?

Şeffaf plakları kullanmayı unuttuğunuzda tedavi sürecinizi uzatırsınız. Eğer dişlerinizde basit ortodontik sorunlar varsa şeffaf plak kullanım süreniz doktorunuz tarafından belirlenecektir. Bu kullanım sürelerine uymadığınızda ise sağlıklı dişlere kavuşmanız daha uzun sürecektir.

Şeffaf plak ve Lingual plak mı ?

Şeffaf plak ve lingual plak son yıllarda en çok tercih edilen tedavilerdendir. Lingual plaklar dişlerin arkasına yerleştirildiği için tıpkı şeffaf plaklar gibi belli olmamaktadır. Lingual plaklar kullanıldığında tedavi süresi daha kısa olacaktır. Ancak lingual plaklar şeffaf plaklara göre daha pahalıdır. Hekiminizin önerilerine göre dilediğiniz tedaviyi tercih edebilirsiniz.

Şeffaf Plak Diş Teli Kullanım Rahatlığı

Şeffaf plak diş teli tedavisi ile karşıdan bakıldığında görülmeyen, iş ve sosyal yaşamınızı etkilemeyen, güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz diş plaklarınızın konforunu yaşayacaksınız.

Şeffaf Plak Diş Teli Estetik ve Zarif

Klasik diş tellerinin oluşturduğu görünüm ve estetik sıkıntılarının önüne geçecek, dilediğiniz zaman çıkarabileceğiniz, uyumlu görünüme sahip plaklar ile rahat edeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here